VOICEmission


profesjonalne studio doskonalenia i terapii głosu Alicji Ruczko


logo

Warsztaty z Alicją Ruczko są wieloaspektowe i wielopoziomowe. Przede wszystkim ukazują podstawy — jak prawidłowo wydobywać głos, jak rozpoznać swoją średnią głosu, jak i gdzie znaleźć podparcie. Często śpiewa się, mówi bez znajomości tych podstaw. Korzystam z tych ćwiczeń w pracy z ludźmi. Wspaniałym elementem dla śpiewających, lecz także lektorów, aktorów, nauczycieli, jest praca z samogłoskami, niezwykle pomocna przy zrozumiałym czytaniu, mówieniu i śpiewie. Ciekawe są także ćwiczenia dotyczące wystąpień publicznych — dla każdego, kto zmaga się ze stresem wypowiedzi na większym forum. Osobiście najsilniejszym aspektem była dla mnie praca z ciałem. Biorąc udział w innych warsztatach, przekonałam się, że element ten jest zazwyczaj drugoplanowy. Tymczasem praca z ciałem daje niesamowite możliwości otwarcia oraz wzmocnienia głosu. Jest także nieodzowna w „spinaniu” się w śpiewie. Alicja dysponuje całym wachlarzem ćwiczeń tego typu — począwszy od technik relaksacyjnych, aż po taniec.

Joanna

Plamki

Emisja głosu z Alicją to znacznie więcej niż odkrywanie głosu — to odkrywanie siebie. Poznawanie swojego ciała, swoich mocnych i słabych stron, a nawet pokonywanie blokad.  Alicja jest profesjonalistką w każdym calu. I — co może nawet ważniejsze — jest bardzo czujna. Potrafi idealnie dobrać ćwiczenia do potrzeb danej osoby lub grupy, uważnie pilnuje, żeby nikomu nie stała się krzywda oraz pomaga przejść przez trudne momenty. A przede wszystkim zajęcia
z Alicją to niewyobrażalna przyjemność dla duszy i ciała.

Martyna

Plamki

Kiedy w 2013 roku olśniła mnie myśl, że dobrze byłoby wyrażać się śpiewem okazało się, że nie jest to takie łatwe. Zacząć sobie śpiewać. Nigdy bowiem nie byłam biegła w zapamiętywaniu tekstów, śpiewaniu w ogóle, ale chęć i motywacja była. Znalazłam się z Alą i zaczęłyśmy się spotykać, ale nie było śpiewania. Były ćwiczenia, skakanka, bieganie, oddychanie, wizualizowanie, otwieranie się. Ala jest profesjonalną trenerką emisji głosu i potrafi wyciągnąć z danej osoby to, co najlepsze. Cierpliwa, przygotowana z indywidualnym podejściem do każdego chętnego. Naturalnie przychodzi jej nawiązanie więzi pozwalającej na przeprowadzenie „treściwych” zajęć. Wie, kiedy przycisnąć, a kiedy odpuścić. Umiejętności pogłębione na zajęciach z Alą wykorzystuję w pracy zawodowej, ale przydały się również podczas... porodu. Przepona bardzo się wtedy przydaje :). Wszystkim tym, którzy myślą o tym, żeby mówić lepiej, śpiewać lepiej — spotkania z Alą bardzo polecam.

Gosia

Plamki

C’est un grand plaisir de travailler avec Alicja. Ses cours demandent beaucoup de lâcher prise, de concentration et d’écoute de soi. J’aime son approche organique et sauvage de la voix. Avec Alicja, je n’ai pas l’impression de contrôler ma voix mais au contraire, d’apprendre a la libérer. Apres chaque séance j’ai une sensation de liberté et de bien-etre rare.

It’s a great pleasure to work with Alicja. Her lessons invite me to be self-conscious, focused and released. I appreciate her organic and wild approach to voice. With Alicja, I fell that I’m liberating my voice much more than controlling it. After each session, I have got a strong feeling of freedom and wellness.

Julie

Plamki

Pierwszy raz spotkałam Alicję na warsztatach z emisji głosu na Baba-fest. Zebrała się grupa zainteresowanych kobiet i w przyjaznej atmosferze wspólnie poznawałyśmy ciekawe ćwiczenia pomagające w wydobywaniu z siebie głosu. Nie był to typowy warsztat, jakiego można było się spodziewać. Dużo ruchu, tańca, masażu, wydobywania głosu w przedziwnych pozycjach, ćwiczenia na wyobraźnię — to tylko niektóre z zaproponowanych przez Alę ćwiczeń. Było w tej kobiecie coś, co mnie inspirowało: jej podejście, osobowość, pasja, naturalność i warsztat, który proponowała. To wszystko sprawiło, że chciałam kontynuować wspólnie z Alicją moją przygodę z głosem.
Rozpoczęłyśmy pracę indywidualną, a później również grupową. To był czas odnajdywania sposobów na otwieranie tego, co było gdzieś we mnie zamknięte lub zablokowane. Nie wyważałyśmy zamkniętych drzwi na siłę, ale wspólnie szukałyśmy sposobu i właściwych kluczy. Dążenie do swobody i wolności w posługiwaniu się głosem; rozwijanie i odkrywanie barwy i siły własnego głosu — to droga indywidualnego poszukiwania i odkrywania krok po kroku. W poszukiwaniach tych pomocne mi były oryginalne i różnorodne ćwiczenia proponowane na warsztatach. Zajęcia były dla mnie bardzo cenne i wartościowe.
Udało się!

Marina

Plamki

Z Alicją pracuję już od 2006 roku. Jest to praca wielowymiarowa i przez to trudna do zdefiniowania czy opisania. To nie tylko praca nad głosem i ciałem, jest to przede wszystkim praca nad sobą, poznawaniem siebie, badaniem i przekraczaniem swoich granic. Jest to praca złożona z wielu działań i elementów, których celowość dla osoby początkującej nie zawsze musi być jasna, jednak przy odrobinie zaufania do prowadzącej po pewnym czasie składa się w jedną całość i daje wymierne efekty. Są to: poszerzenie skali głosu, rozwój słuchu muzycznego, umiejętność posługiwania się głosem zarówno w śpiewie, jak i w mowie. Wiele z ćwiczeń ma na celu poprawę koncentracji, uczy obserwacji siebie i otoczenia, uczy improwizacji nie tylko wokalnej. To wszystko daje solidne podstawy pracy z głosem, pozwala usłyszeć prawdziwy głos pochodzący
z naszego wnętrza.

Ola

Plamki